Galeria ALPS

Najciekawsze zjawiska zaobserwowane przez sieć ALPS

zdjęcie

Noc kontrastów

Zaobserwowane: 13/14 grudnia 2017

Wrocławska stacja projektu ALPS (ALPS-WRO) oprócz kamery wykonującej zdjęcia całego nieba wyposażona jest w fotometr. Jego zadaniem jest pomiar jasności nieba w otoczeniu zenitu (zenit to punkt na niebie dokładnie nad obserwatorem). Mierząc jasność nocnego nieba określamy poziom zanieczyszczenia światłem, co jest głównym naukowym celem projektu ALPS. (...)

Jasność nocnego nieba nad Wrocławiem silnie zależy od stopnia zachmurzenia. Najciemniejsze jest niebo bezchmurne (i bezksiężycowe). Najjaśniejsze natomiast podczas nocy całkowicie zachmurzonych niskimi chmurami. A to dlatego, że chmury dobrze odbijają z powrotem w dół światła miejskie pochodzące z różnych instalacji oświetleniowych. Kiedy w ciągu nocy zachmurzenie zmienia się znacząco, wtedy mierzona jasność nieba również wykazuje duże zmiany.

Noc 13/14 grudnia 2017 była pod względem zmian jasności nieba najbardziej kontrastową spośród tych zarejestrowanych przez stację ALPS-WRO. Pokazuje to zamieszczony tu film złożony z ponad 750 zdjęć i obejmujący prawie 19 godzin obserwacji począwszy od godziny 15:15. W czasie tej nocy wystąpiły zarówno okresy z całkowitym zachmurzeniem, jak i zupełnie bezchmurne. Po godzinie 23:00 niebo zasnuwa się całkowicie chmurami i w tym momencie jego jasność wzrasta do wartości 15.5 mpsas (magnitudo na kwadratową sekundę łuku). To jest jasność 400-krotnie większa od jasności nocnego nieba naturalnego (bezchmurnego, bezksiężycowego i wolnego od zanieczyszczenia światłem). Jednocześnie jest to jedna z najwyższych jasności nieba nocnego zmierzona do tej pory przez stację ALPS-WRO. Między godziną 2:00 a 3:00 niebo staje się zupełnie bezchmurne i jego jasność spada do poziomu 19.2 mpsas. To „zaledwie” 13-krotnie jaśniej niż niebo naturalne i jest to jednocześnie jedna z najniższych jasności zmierzonych przez ALPS-WRO. Niebo nocne w tej części Wrocławia nigdy nie zbliża się bardziej jasnością do nieba naturalnego z powodu zanieczyszczenia światłem. We Wrocławiu i w jego otoczeniu nie ma miejsc, w których niebo nocą jest naturalnie ciemne. Światła miejskie Wrocławia zaburzają nocne niebo nawet w odległości ponad 30 km od centrum.

Przed godziną 9:00 w kadrze pojawia się Słońce (lewy górny róg). Słońce jest tak jasnym obiektem, że powoduje miejscowe prześwietlenie matrycy kamery. Jest to widoczne w postaci białych pionowych pasów wybiegających od Słońca. Efekt ten jest całkowicie instrumentalny.

Zmiany jasności nieba nocy 13/14 grudnia 2017 można prześledzić też na załączonym wykresie. Każdy punkt na nim zaznaczony to jeden pomiar jasności wykonany fotometrem SQM. Widoczne w ciągu nocy wzrosty jasności nieba spowodowane są chmurami. Pomiary są wyrażone są w jednostkach mpsas, czyli magnitudo na kwadratową sekundę łuku. Większe wartości oznaczają ciemniejsze niebo. Dla odniesienia, po prawej stronie jasność wyrażona jest względem jasności nocnego nieba naturalnego (bezchmurnego, bezksiężycowego i wolnego od zanieczyszczenia światłem). Poziome linie oznaczają poziom najciemniejszy (niebieska linia) i najjaśniejszy (pomarańczowa linia) zmierzony tej nocy.

Informacje o filmie. Kierunki świata: wschód u góry kadru, północ po prawej. W prawym dolnym rogu podana jest data i godzina wykonania zdjęcia, czas ekspozycji i jasność nieba zmierzona w zenicie instrumentem SQM.

zdjęcie


Norway

Halo księżycowe sylwestrowe

Zaobserwowane April 2, 2014

Halo to zjawisko meteorologiczne powstające na skutek odbicia i załamania światła słonecznego lub księżycowego na kryształach lodowych zawieszonych w atmosferze (chmury wysokie, mgła lodowa). Halo przybiera wiele różnych kształtów: pierścieni, łuków, plam. Jednym z częściej występujących typów tego zjawiska jest halo 22°. Halo to ma kształt pierścienia o promieniu kątowym około 22°, w środku którego znajduje się Słońce lub Księżyc.